Inteligentna, przebiegła, sprytna, uparta rasa… Te wszystkie cechy pasują do przeciętnego malamuta. . To rasa ewidentnie towarzyska. Ich charakter i usposobienie, miłość do dzieci i przede wszystkim ogromna cierpliwość w stosunku do najmłodszych. Daje im przewagę nad pozostałymi rasami. Ta rasa kocha ludzi. Ale doskonale wyczuwa zamiary tych,  którzy chcieli by skrzywdzić ich "ludzkie stado". Bez obaw możemy powierzyć opiece nasze dzieci właśnie malamutowi. Ale pamiętajmy – to zawsze jest zwierzę. Oczywiście wszystko w  granicach rozsądku :)

Szczególną uwagę musimy zwracać na zachowanie dzieci - czyli piski, krzyki, szarpanie i wchodzenie na psa. Psy ewidentnie tego nie znoszą.

Życie z malamutem jest pełne przygód ! Tak - to pies, który potrzebuje ruchu, zaskakiwania go nowymi zadaniami i pomysłami. To doskonały towarzysz wypraw do lasu, czy to rowerowych czy na pieszo. Świetny partner do uprawiania nordic walkingu czy biegów terenowych.

Potrzebuje poświecenia uwagi ale też oczekuje chwili wytchnienia. Lubi przespać słoneczny dzień, za to wieczorem chce się poprzytulać, prosi o drapanie czy wspólną grę w piłkę.

Dostęp do wody musi być wręcz ciągły, co nie przeszkadza w czasie treningów na przetrzymanie go (nie trenujemy w upale)  i udostępnienie picia dopiero po treningu. Ich wytrzymałość jest wręcz nie prawdopodobna.

Potrafią grymasić i nie jeść nawet przez dwa dni.

Nasz system karmienia to dieta barf.