Nasze doświadczenie związane z funkcjonowaniem córki i psów rasy Alaskan Malamute w jednym domu może być niezwykle ciekawe i inspirujące dla innych rodzin. Ogromne psy rasy Alaskan Malamute i drobna w tej chwili 6 latka... To wygląda nawet komicznie kiedy mała Ania zaczyna z zamkniętymi w dłoniach przysmakami, chowanymi za plecami szkolić swoje wielkie przyjaciółki. Czy to jest bezpieczne ?
Kiedy obserwujemy ich zabawy i pieszczoty nie widzimy niebezpieczeństwa. W pełni ufamy naszym psom. Ale pamiętajmy - ogromne psisko może przypadkowo pchnąć, nadepnąć,podrapać... Tu zawsze trzeba być ostrożnym.
Ania główny temat w książce to... "Jak dbać o swojego pieska". I właśnie w ten sposób chcę nawiązać do zaangażowania małego dziecka w "wychowywaniu wzajemnym". W wspólnym współżyciu. Codzienne obowiązki które przy wspólnym zamieszkaniu z psami są, po części może przejąć dziecko. Przejąć nie oznacza, że ma wychowywać silnego i niezależnego psa bez naszej pomocy. Pies potrzebuje systematyczności, zdecydowania i pewności. Dlatego z dużą odpowiedzialnością z naszej strony, powinniśmy uczyć dzieci codziennych obowiązków zaczynając od potrzeb psa. Podstawową potrzebą jest miska pełna wody. I właśnie od dostępu psa do wody musimy zacząć nasze szkolenie ...uczenie dziecka :) .
Kiedy nasza córka zaczyna szaleć z psami, wiemy, że mamy z żoną godzinę spokoju. Nie musimy odpowiadać na jej trudne pytania czy szukać alternatywy dla smartfona, telewizora. Te wspólne zabawy są dla nich czymś wyjątkowym i bardzo uczącym. Kolejnym tematem uczenia dzieci odpowiedzialności jest czesanie. Dbanie o swojego psa to ważny aspekt w dziecięcym wychowania. Wspólne wizyty w gabinecie weterynaryjnym, czy na wystawach... To lekcje, które uczą dzieci a psu dają poczucie bezpieczeństwa. W końcu Malamut ma wokół siebie osoby, które zna i które o niego dbają. A dziecko czuje się bezpieczniejsze w towarzystwie swojego wielkiego przyjaciela. Wspólne wychowanie psa i dziecka to trudne wyzwanie. Ale warto zainwestować uczucia i swój czas właśnie w taki układ. Dziecko wyniesie z tego wspaniałą lekcję życia.