Alaskan Malamute to pies bardzo odporny na zimno. Ale z uwagi na klimat w jakim żyli jego przodkowie, jego sierść źle znosi deszcz. Na to musimy uważać i ograniczać do minimum aktywności w czasie deszczu. Upał to czas który spędzają na spaniu. My również musimy ograniczyć pomysły na zabawy w trakcie gorączki. Zapewnienie psu ciągłego dostępu do wody jest obowiązkiem bez względu na czas czy porę. Jego siła i wytrzymałość są zdecydowanie ponad przeciętność innych ras. Tryb życia jaki prowadzili ludzie na Alasce - częste przemieszczanie za pożywieniem, brak pożywienia oraz brak ciągłego dostępu do wody, sprawiły, że ukształtowała się rasa wyjątkowa. Jego siła była niezbędna do przenoszenia ciężkich pakunków. Jego wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz niedostateczna ilość pełnowartościowego pożywienia, mogła być tu w pełni wykorzystana. Szeroka klatka piersiowa, mocne łapy siła, wytrzymałość  i charakter - cechy bez których przeżycie na dalekiej północy byłoby niemożliwe. Rasa doskonale przystosowała się do ludzi i otoczenia. Plemię Mahlemutów musiało być pewne swoich psich towarzyszy. W trakcie polowania, mężczyźni zostawili swoje rodziny pod opieką właśnie Malamutów. Zwierzęta do tej pory odznaczają się silnym przywiązaniem do dzieci, ogromną cierpliwością  - wręcz niespotykaną u innych ras. Dlatego tak ukształtowana psychika doskonale pasuje do rodzin z dziećmi. Ale zaznaczyć trzeba, że psy te nie znoszą krzyku i hałasu. Może się zdarzyć, że przy naszym głośnym karceniu dzieci, malamut zacznie nas uspokajać szczekaniem lub wyciem a nawet napieraniem na osobę agresywną.  To również jedna z cech świadcząca o niezwykłej inteligencji tego psa. Lojalność w stosunku do rodziny, ciepło które daje dzieciom, oraz brak agresji - takimi cechami od setek lat obdarza nas malamut.

Z uwagi na to, że jest to pies z grupy szpiców, może przejawiać instynkty łowiecki. Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z tym jest długa - nawet 25 metrowa linka na spacerach. Pozwoli mu na zwiększenie obszaru w którym będzie oddziaływał swoim nosem - to jego radar i jednocześnie największy podpowiadacz przy poznawaniu świata.  .

Jego energię trzeba wyładowywać na długich spacerach, zabawach umysłowych, ćwiczeniu detekcji węchu. Świetnym sposobem na trening  jest ciągnięcie roweru.U nas sprawdza się też wieczorne granie w piłke czy szkolenie za smakołyki. Wszystkie sposoby, wraz z szalonymi pomysłami dzieci, są dobre jeśli dla obu stron są bezpieczne i nie wprowadzają do wychowania złych nawyków. Rower pozwala rozbudować przód psa i doskonale go rozładowuje. Zabawy z dziećmi uczą delikatności i uwagi. Detekcja węchu, uczy poznawania i zbliżenie się do wielu przyszłych sytuacji. Poznawanie świata to coś co malamuty kochają najbardziej.

Czy pies ten może zostać sam w domu, czy malamut pilnuje posesji?

To pytanie trzeba zadać sobie już w czasie planowania zakupu szczeniaka. Rasa aktywna, kochająca przebywanie z ludźmi. Wielogodzinna samotność nie jest wskazana. Ale przy odpowiednim ułożeniu aktywności dziennej psa, oczywiście psy te mogą czekać 8-9 godzin na swojego właściciela. Początki bywają często trudne, ale udaje się wszystko pogodzić.

Malamut nie jest psem stróżującym. Oczywiscie ma doskonały słuch i wzrok, oraz instynkt, który pozwoli mu na ocenę sytuacji. Może też nas ostrzec fuknięciem np. o gościu  pod drzwiami, ale broni przeważnie tylko swoich zasobów - czyli miski z jedzeniem :) Jeśli jednak jakimś nieszczęściem do naszego domu trafi agresor, bądźmy spokojni - ten pies nas obroni. A dzieci są pod jego szczególną uwagą. Nie pozwoli im zrobić krzywdy.